fbpx

6 soovitust kodu tormikahjude eest kaitsmiseks

Augusti lõpus Lõuna-Eestit räsinud tormi valguses saab tõdeda, et tormid on Eestis üha tihedamalt esinev nähtus. Seda toetab ka statistika, mis ütleb, et viimased aastad on olnud tavapärasest tuulisemad. Ning kohe on ukse ees sügis-talvine tormihooaeg, kus tugevad vihmad, tuuled, tuisk ja raske lumekoormus võivad paksu pahandust teha.

Kui sagedate maavärinate toimumise piirkondades on leitud erinevaid lahendusi hoonete vastupidavamaks muutmiseks, siis saab palju ära teha ka meie heitlikumas parasvöötme kliimas, et oma kodu lähenevaks tormiks ette valmistada.

Kuigi pidevat tormiohtu ei ole, siis tormihoiatusi tuleks siiski võtta väga tõsiselt. Siin on 6 asja, mida peaksid tormiohu korral oma kodus kindlasti tegema, et kaista seda tormikahjude eest.

Sulge kodust lahkudes uksed ja aknad

Kuigi lahkudes võib ilm tunduda ilus, võib see ka kiiresti muutuda. Uksed ja aknad (sh rõduuksed) peaksid tormi saabudes olema suletud, et tugevad tuulehood ja vesi ei saaks neile või ka maja interjöörile kahju teha. Eriti oluline on see siis, kui kodust ära olla on plaanis mitu päeva. 

Kuid kui torm on juba saabunud, on tungiv soovitus planeeritud sõidud ära jätta ja püsida koduseinte vahel, kuhu on soovituslikult varutud mõne ööpäeva jagu toitu, vett ja esmatarbekaupu.

Tõmba elektroonikaseadmed pistikust välja

Kindlustusseltsid peavad üpris tihti tegelema kahjujuhtumitega, kus äikese tõttu on kahjustada saanud televiisorid, ruuterid, arvutid, digiboksid jt elektroonikaseadmed.

Seepärast on äikesetormi ohu korral mõistlik enne kodust lahkumist elektri-, võrgu- ja sidekaablid lahti ühendada. Sedasi väldite võimalust, et äike võiks tekitada seadet lõhkuva ülepinge.

Lase üle kontrollida kodu seinad ja katus

Selleks, et tuul ei saaks pugeda katusekonstruktsioonide alla ja seda minema viia, on vaja katuseid (ja ka fassaade) regulaarselt kontrollida. 

Katuste puhul võib olla tegu lühikeste kinnituskruvide või liiga väheste kruvide kasutusega. Sellisel juhul võib nõrk katusenurk tugeva tuule käes kergelt puruneda ning põhjustada kogu katuse eraldumise.

Tihti on “lendavaid” katuseid näha just maakohtadesse püstitatud vanemate kortermajade puhul, kus aeg on teinud oma töö ning hooldamata katused kipuvad tervenisti ära lendama.

“Lisaks selelle on oluline jälgida, et maja fassaadile poleks tekkinud suuri pragusid või vahesid, kust vesi tugeva vihma korral saaks sisse pugeda ja konstruktsioone kahjustada.”

Kui vesi on maja konstruktsioone kahjustanud, hüvitab kindlustus vaid kahjud mis on tingitud otseselt tormist (kaasa viidud katus, lahti kangutatud harjaplekid) – mitte hooletusest.

Seega tasub vigade leidmisel lasta need ka professionaalselt parandada.

Kinnita suured lahtised esemed kindlalt maa külge või vii kindlasse kohta

Üks sagedasem suurte tormidega kaasnev nähtus on lendavad batuudid, millel on piisavalt kandepinda, et tuul alla võtta. Batuudid tuleks sügisel eelistatult lahti monteerida ja ära panna või kindlalt maa külge kinnitada, et tuul ei saaks neid lihtsasti kaasa viia.

Sama kehtib ka terrassimööbli kohta, mis võib üpris kergelt lendu minna. Ning ka suurem lilleampel võib kukkumise korral üpris suurt kahju teha. Kui tundub, et miski võib tormituules lenda minna – siis tõenäoliselt see ka läheb.

Lase arboristil kontrollida suurte puude tervist

Maja või parkimiskohtade lähedal on suuri ning vanemaid puid? Mõistlik on lasta aeg-ajalt need arboristil üle vaadata, et teha kindlaks puude tervis ja tormikindlus. Pehastunud tüved ja kuivanud oksad võivad vaikse ilmaga kenasti püsti seista, kuid suurte tormide korral on tuulehoogudel kerge saak purustades katuseid, terrasse ja sõidukeid.

“Sõidukite kaitsmiseks tasub need parkida võimalusel garaaži või varju alla. Nii kaitsed masinat lendavate objektide ja ka suurte raheterade eest, mis võivad tugevat kahju põhjustada. Kui see pole aga võimalik, tuleks aga sõidukid parkida võimalikult lagedale alale. See võib tunduda intuitsiooni vastane, kuid lagedal on auto oluliselt kaitstum kui puu all.”

Kontrolli üle oma kodukindlustuse leping

Kui kõik eelpool loetletud punktid on üle kontrollitud, tasub üle vaadata ka oma kodukindlustuse leping juhuks, kui siiski peaks kodu kahjustada saama. Sealjuures tasub kontrollida, et kindlustusleping hõlmaks ka kodust vara, mis võib tormi käigus kergesti kahjustada saada. Arvestades viimaste aastate tormide sagedust ja tugevust, siis pigem veidi põhjalikum kindlustusleping kui katmata kulud.

Lisaks sellele tasub ka vaadata, millistel tingimustel loeb kindlustusandja loodusnähtust tormiks, kuna see mõiste erineb. Sealjuures on enda kaitsmiseks mõistlik valida kindlustusandja, kus tormiks loetava tuule kiiruse piir on madalam.

“Rahvusvahelise kokkuleppe alusel loetakse tormiks tuult, mille kaskmine kiirus on 21 m/s ja enam. Orkaaniks loetakse tuult, mille keskmine kiirus algab 34 m/s juurest, kuid Eestis on sellist tuult olnud vaid puhanguti.”

Soovid kontrollida ostetava kodu seisukorda?

Kui oled ostmas uut kodu, soovid kindlasti et see oleks ka tormikindel. Ehituskaitse Büroo spetsialist aitab välisel vaatlusel näha mitmeid murekohti, mis võivad tormi saabudes muutuda ohtlikeks probleemideks. See näitab kätte esimesed tegevused, mida võiks kodu juures parandada või lasta müüjal enne ostu-müügi tehingut korda teha,

Kinnisvara Ostuabi aitab kodu osta meelerahu ja kindlustundega. Vaata lähemalt, mida me kontrollime maja ostueelse kontrolli käigus SIIT.

Loe ka neid kinnisvara teemalisi artikleid:

Kasutusloa-kontroll-kasutusluba

Kasutusloa kontroll – kuidas kontrollida kasutusloa kehtivust?

Kõik krundil olevad hooned, mille ehitusalune pind on üle 20 m2, peavad olema kantud ehitisregistrisse. Millal on vaja kasutusluba ja millal piisab kasutusteatisest?

moodulmaja-ostueelne-kontroll

Moodulmaja ostueelne kontroll. Elementmajade ja tehasemajade ostuabi

Moodulmaja ja elementmaja ostu puhul on mõistlik kasutada Kinnisvara ostuabi teenust, et olla kindel ehituskvaliteedis ja vältida maja vastuvõtmist koos varjatud puudustega.

kinnisvara-müük

Kinnisvara müük – 11 nõuannet kinnisvara edukaks müügiks

Kinnisvara müük on keeruline ja mitmetahuline protsess. Mida toob endaga kaasa kinnisvara müük ja mida peaks oma korteri või maja müümisel silmas pidama? Siin on 11 nõuannet kinnisvara müümisel.

Soovite rohkem infot meie teenuste kohta?

Kinnisvara Ostuabiga saate osta või üürida omale uue kodu südamerahu ja kindlusega!

Võta meiega ühendust!

Aitame aru saada, millised vead ja probleemid kaasnevad soetatava kinnisvaraga. Kinnisvara Ostuabi ülevaatuse raport võimaldab teha targa valiku – säästa aega ja raha hilisemate probleemide vältimisega

  • Pärnu mnt 105, Tallinn 11312
  • (+372) 50 63 888
  • info@ehituskaitse.ee
  • Ehituskaitse Büroo OÜ
  • Reg-nr 12055673
  • EEO004131 Omanikujärelevalve
  • EMU000456 Muinsuskaitse
  • EEK001505 Ehitise audit
  • EEH010408 Ehitamine

    jah

    Annan Ehituskaitse Büroo OÜ-le nõusoleku saata minu e-posti aadressile uudiseid meie tegemistest.
    (NB! Oma nõusoleku saad igal ajahetkel tagasi võtta)

    jah

    Olen tutvunud Ehituskaitse Büroo OÜ privaatsuspoliitikaga ja kasutustingimustega *

    ehituskaitse.ee
    Tööribale
    X
    Tasuta konsultatsioon
    Soovid täpsemalt teada, mis on Kinnisvara Ostueelne kontroll?
    Vaata lähemalt