Torm kui loodusjõud kahjuks ohvreid ei vali ning olenevalt tormi teekonnas võib ette jääda nii põlismets kui ka koduaed. Kui aga raju ja torm on oma purustustöö teinud, on vaja kindlaks teha, kas Sinu kodu jäi puutumata või algust teha tormikahjude kõrvaldamisega.
Loodetavasti on Sinu kodul olemas kodukindlustus, mis aitab tormikahjude kõrvaldamise kulusid katta, kuid esmane käitumine tormikahjude korral on nii kindlustusega kui kindlustuseta sarnane. Mida teha, kui torm on tekitanud kahjustusi et oma kodu suuremast kahjust säästa ning mis samuti oluline – saada kindlustuselt hüvitist?
1. Püüa vältida edasiste kahjustuste tekkimist
Esimene samm pärast tormi vaibumist on edasiste kahjude piiramine. See tähendab, et kui torm on lõhkunud katuse, tuleks ise (ohutult) katusele minna või kutsuda töömees, et parandada kahjustus piisavalt edasiste kahjude vältimiseks. Kui pärast tormi hakkab vihma sadama ja maja saab sellest täiendavaid kahjustusi, siis kindlustus neid enam ei kata.
Kahju vähendamine on kodukindlustuse võtja esimene kohustus ja eeltingimus kompensatsiooni saamiseks. Selle eiramisel võib tekkida kindlustusandjal osaline või täielik õigus kahjude hüvitamisest keelduda.
Kindlustusleping pole imerelv kahjustuste vastu – siiski tuleb säilitada elementaarne hoolsus ja esmajärgus teha maksimaalsed pingutused kahjude vähendamiseks.
2. Võta ühendust kindlustusandjaga
Tõenäoliselt Sa ei mäleta kõiki tehnilisi detaile, mis kodukindlustuse lepingusse kirja said. Ka näiteks seda, milliseid tormikahjusid ja millistel tingimustel hüvitatakse. Samuti võib tulla üllatusena, et Sinu kindlustusselts näiteks ei loe Sinu vara räsinud tuult tormi alla, kuna tuulekiirus jäi alla piirväärtuse, mis kindlustusseltsi hinnangul kvalifitseerub tormiks.
Selleks, et olla kindel kõikides detailides ja ka selles, et kahju päriselt hüvitatakse, tasub edasise tegevuskäigu paika panemiseks esimesel võimalusel (pärast kahjude vähendamist) võtta ühendust kindlustusseltsiga ja esitada kahjuteade. Tavaliselt saab seda teha e-posti või telefoni teel.
3. Käitu vastavalt kindlustusseltsilt saadud juhistele
Edasi on parim võimalus kahjude eest hüvitiseks saamiseks käituda vastavalt kodukindlustuse lepingus olevatele tingimustele ja kindlustusseltsilt saadud juhistele. Kui aga kodukindlustust pole, on mõistlik asuda kiiresti likvideerima neid tormikahjusid, mis on olulised maja ohutuse või konstruktsioonide jätkusuutlikkuse seisukohast (enamasti katkised katused ja fassaadid).
Kui vesi pääseb läbi katkise katuse või fassaadi maja konstruktsioonidesse, võib see tekitada ülikulukaid ja tülikaid probleeme, seega tasub seda igal juhul vältida.
Millised on enamlevinud tormikahjud?
Kõige tavapärasemad tormikahjud on seotud murdunud puude ja ära lennanud katustega. Seetõttu on mõistlik nii oma aias olevate puude tervisel kui ka katuse seisukorral regulaarselt silma peal hoida. Peamiste kahjude hulka, mille kohta esitatakse kahjuhüvitis, kuuluvad:
- Tormituulte poolt lõhutud katused
- Katusele murdunud puud või puuoksad
- Majade välisvooder (plastikvooder) on lahti rebitud
- Auto varjualune on autole peale kukkunud
- Puud ja oksad on vigastanud sõidukeid, fassaade jms.
Kui soovid kindel olla, kas Sinu kodu on ohutu ja sealhulgas peab ka tormile vastu, kutsu Ehituskaitse Büroo spetsialist appi! Teostame ülevaatusi kodu ehitustehnilise seisukorra ja jätkusuutlikkuse hindamiseks ka siis, kui lähiajal pole plaanis kodu müüa. Kirjuta meile info@ehituskaitse.ee või võta ühendust läbi kontaktivormi.
Kontrolli üle oma kodukindlustuse leping
Kui kõik eelpool loetletud punktid on üle kontrollitud, tasub üle vaadata ka oma kodukindlustuse leping juhuks, kui siiski peaks kodu kahjustada saama. Sealjuures tasub kontrollida, et kindlustusleping hõlmaks ka kodust vara, mis võib tormi käigus kergesti kahjustada saada. Arvestades viimaste aastate tormide sagedust ja tugevust, siis pigem veidi põhjalikum kindlustusleping kui katmata kulud.
Lisaks sellele tasub ka vaadata, millistel tingimustel loeb kindlustusandja loodusnähtust tormiks, kuna see mõiste erineb. Sealjuures on enda kaitsmiseks mõistlik valida kindlustusandja, kus tormiks loetava tuule kiiruse piir on madalam.
“Rahvusvahelise kokkuleppe alusel loetakse tormiks tuult, mille kaskmine kiirus on 21 m/s ja enam. Orkaaniks loetakse tuult, mille keskmine kiirus algab 34 m/s juurest, kuid Eestis on sellist tuult olnud vaid puhanguti.”
Soovid kontrollida ostetava kodu seisukorda?
Kui oled ostmas uut kodu, soovid kindlasti et see oleks ka tormikindel. Ehituskaitse Büroo spetsialist aitab välisel vaatlusel näha mitmeid murekohti, mis võivad tormi saabudes muutuda ohtlikeks probleemideks. See näitab kätte esimesed tegevused, mida võiks kodu juures parandada või lasta müüjal enne ostu-müügi tehingut korda teha,
Kinnisvara Ostuabi aitab kodu osta meelerahu ja kindlustundega. Vaata lähemalt, mida me kontrollime maja ostueelse kontrolli käigus SIIT.
Loe ka neid kinnisvara teemalisi artikleid:
Kasutusloa kontroll – kuidas kontrollida kasutusloa kehtivust?
Kõik krundil olevad hooned, mille ehitusalune pind on üle 20 m2, peavad olema kantud ehitisregistrisse. Millal on vaja kasutusluba ja millal piisab kasutusteatisest?
Moodulmaja ostueelne kontroll. Elementmajade ja tehasemajade ostuabi
Moodulmaja ja elementmaja ostu puhul on mõistlik kasutada Kinnisvara ostuabi teenust, et olla kindel ehituskvaliteedis ja vältida maja vastuvõtmist koos varjatud puudustega.
Kinnisvara müük – 11 nõuannet kinnisvara edukaks müügiks
Kinnisvara müük on keeruline ja mitmetahuline protsess. Mida toob endaga kaasa kinnisvara müük ja mida peaks oma korteri või maja müümisel silmas pidama? Siin on 11 nõuannet kinnisvara müümisel.