fbpx

Kinnisvara ost – 6 nõuannet esmakordsele koduostjale

Esimese kodu ostmine on põnev ja ärev kogemus. Kinnisvara on märkimisväärne finantskohustus ja te tahate veenduda, et ost õnnestub. Esmakordse koduostjana võite tunda, et protsess käib üle jõu, kuid piisava ettevalmistuse korral võib see olla äärmisel rahuldust pakkuv kogemus. 

Selles artiklis anname teile kuus olulist nõuannet, mis aitavad teil koduomanikuks saamiseks valmistuda. Alates eelarve mõistmisest kuni õige kodu leidmiseni käsitleme erinevaid nüansse, mida võiksite enne ostu sooritamist teada. Olenemata sellest, kas olete üksik inimene või pere loomist planeeriv paar, aitavad need nõuanded teil end kogu koduostu protsessi jooksul tunda kindlamalt ja teadlikumalt. Pikema jututa aitame Teid oma uue kodu soetamisele 6 sammu võrra lähemale.

1. Pange paika eelarve ja pidage sellest kinni

Enne kodu ostmist peaksite teadma oma eelarvet ja sellest kinni pidama. Kui teil on juba oma eelarve paika pannud, siis on esimene samm tehtud. Kui veel mitte, siis on aeg seda teha. Alustuseks vaadake üle oma sissetulekud ja kulud. Kui suurt täiendavat püsikulu saate endale igakuiselt lubada? Milliseid kulusid peate igakuiselt tegema? Kui palju raha jääb täna üle, et maksta oma kodulaenu?

“Nüüd olulisem ja ka keerulisem osa – kui olete oma eelarve paika pannud, siis pidage sellest ka kinni. “

Kalli kinnisvara ostmine võib olla ahvatlev, kuid ärge võtke liiga suurt laenu. Pidage meeles, et lisaks laenumaksetele peate tasuma ka kommunaalmakseid, kindlustusmakseid jne. Tänases turuseisus on oluline arvestada ka Euroopa Keskpanga intressimäära ehk euribori tõusuga, mis võib kodulaenu makset märkimisväärselt tõsta.

Eelarve mõistmine on kodu ostmisel väga oluline. Kui te ei tea, millist kodu saate endale lubada, muudab see kogu protsessi ebamääraseks. Kui olete oma eelarve paika pannud, on teil lihtsam leida sobivaid kodusid ja te ei raiska aega nende vaatamisele, mida te endale lubada ei saa. Samuti saate paremini hinnata, kas teile pakutav kodulaen on teie jaoks sobiv.

Kokkuvõtvalt, enne kodu ostmist seadke oma eelarve ja pidage sellest kinni. See aitab teil otsida sobivaid kodusid ja tagada, et te ei võta liiga suurt laenu.

2. Mõelge läbi, millist tüüpi kinnisvara soovite osta

Millist tüüpi kodu soovite endale osta – kas korterit, maja või ridaelamuboksi? Igal kinnisvara tüübil on oma eelised ja puudused. Kas olete valmis elama korteris, kus seina taga on naabrid ja tuleb arvestada ka näiteks ühistu kuludega? Soovite maja mis pakub rohkem privaatsust, kuid tuleb hoolitseda ka aia ja väliala eest, mis on kahtlemata kulukas ettevõtmine? Või soovite ridaelamuboksi, mis on soodsam kui maja, oma aiaga, kuid naabritega tuleb arvestada samamoodi nagu korteris?

Lisaks sellele mõelge läbi, kas soovite “võtmed kätte” lahendust kuhu kohe sisse kolida, või olete valmis võtma ette renoveerimisprojekti? Uue koduga kaasneb üldiselt vähem üllatusi ja remondile ei pea mõned aastad mõtlema (va garantiiremont), vanema koduga eelneb sisse kolimisele tavaliselt sanitaarremont või isegi kapitaalremont, kuid ostuhind on võrreldes samaväärse uue kinnisvaraga märgatavalt soodsam.

Kokkuvõtteks – mõelge hoolikalt läbi, mis tüüpi kinnisvara ja projekti olete valmis kodu ostuga ette võtma. Igaühele leidub oma – korter Tallinna uusarenduses või renoveerimist vajav talu Lõuna-Eestis. Peaasi, et otsus on läbimõeldud.

Renoveerimist vajava kodu on soodsam kui uusehitis

3. Tehke korralik kinnisvara turu-uuring

Eestis on mitmeid kinnisvaraportaale, mille valik kohati kattub, kuid suures osas siiski erineb. See tähendab, et ühest portaalist ei pruugi leida neid variante, mida teisest.

Peamised kinnisvaraportaalid, milles tasuks kindlasti korralik otsing teha, on:

Kui soovite osta uut korterit uusarenduses, tasub vaadata ka portaali uuskorter.ee, kus saab kasutada nii mugavat kaardiotsingut kui ka vaadata nimekirja uusarendustest.

Lisaks sellele tasub silm peal hoida ka näiteks Facebooki gruppidel, kuhu postitatakse kinnisvara müügikuulutusi (tihti otse omanikult), näiteks Kinnisvara müük ja üür ilma maakleriteta.

Kui aga soovite kasutada maakleri abi, siis omalt poolt soovitame koostööd teha kutseliste kinnisvaramaakleritega, kellel on kogemused, kutsetunnistus ning kes mõistab teie vajadusi. 

“Mõnikord võib otse maakleritelt saada infot kinnisvara kohta, mida pole veel avalikult müüki pandud. “

See võimaldab vältida “kes ees see mees” olukordi, kus aja survel tehakse ebamõistlikke otsuseid.

Kokkuvõtvalt – mida suurema valimi erinevate portaalide pakkumisi läbi vaatate, seda suurem on võimalus, et leiate just selle kodu mis vastab teie kriteeriumitele.

4. Võtke kodulaenu pakkumised erinevatest pankadest

Kuna kodude ostmisel kasutatakse üldjuhul laenu, on oluline teada, millist laenu saate endale lubada. Selleks on hea võtta kodulaenu pakkumused. See annab teile teadmise, millist laenu saate endale lubada ja millised on teie igakuised laenumaksed. Pakkumise saamiseks peate esitama oma finantsandmed, sealhulgas sissetulekud, kulud ja kohustused. Pärast teie finantsandmete hindamist teeb pank teile kodulaenu pakkumise.

Kodulaenu taotlemisel küsitakse nii isiklikku- kui ka finantsinfot

Üldjuhul pangad ei võimalda võtta laenu, mis käib teie sissetulekute juures üle võimete, kuid mõistlik on võtta laenu alla oma limiidi ja jätta ka natuke puhvrit juhuks, kui kulud või laenumaksed peaksid ootamatult tõusma. Seetõttu on pangalt pakkumise võtmine samm, mida ei saa kodu ostul vahele jätta ning mis seab üpris konkreetsed piirid, kui kallist kinnisvara on võimalik osta.

Kokkuvõtteks, enne kodu ostmist võtke kodulaenu päringud erinevatest pankadest. See aitab teil mõista, kui palju raha saate endale lubada ja millised on teie igakuised maksed ning saate pankade pakkumisi omavahel võrrelda, et valida enda jaoks parimate tingimustega ja soodsaim variant.

5. Tutvuge asukoha ja naabruskonnaga

Koduostu korral on oluline uurida, millises naabruskonnas ja asukohas te elada soovite. Tõenäoliselt olete juba selgeks teinud, kas soovite elada linnas või maal. Kuid kas soovite elada elavas või vaikses piirkonnas? Kas valikul on oluline lähedus töökohale või koolile? Või ühistranspordiühendus?

“Pange enda jaoks olulised küsimused ja kriteeriumid paberile ning mõelge need hoolikalt läbi. “

Muidugi seab turu olukord ja hinnalagi oma piirid, kuid endalt õigete küsimuste küsimine aitab märgata nüansse, mis esmapilgul võivad kahe silma vahele jääda.

Lisaks peaksite uurima, milline on piirkonna ajalugu ja arenguplaanid. Kui piirkond on arenevas staadiumis, siis võib see tähendada, et kinnisvara hind tõuseb tulevikus. Samuti tasub arvestada, et lähiümbruses toimub lähitulevikus ehitustegevus, millega kaasneb müra, tolm jms. Kui piirkond on juba välja kujunenud, siis võib see tähendada, et kinnisvara hind jääb stabiilseks. Lisaks peaksite uurima, millised on piirkonna koolid, parkimisvõimalused, ühistranspordi ühendus ja turvalisus.

Kokkuvõtteks – kodu ostmisel peaksite tutvuma naabruskonna ja asukohaga. See aitab kinnisvara ostul veenduda, et ka see mis jääb koduseinte vahelt väljapoole rikastab teie elu, mitte ei muuda seda ebamugavamaks.

6. Kodu ostul kasutage kinnisvara ostuabi teenust

Kinnisvara ostuabi teenusepakkujana soovitame tungivalt enne uue kodu ostu lasta see kinnisvarainspektoril üle vaadata – ka siis, kui tegemist on täiesti uue hoonega.

Kodu ostmine on suur väljaminek ja seetõttu on oluline tagada, et teil on põhjalik ülevaade ostetava kinnisvara seisukorra kohta. Kinnisvara ostuabi annab sõltumatu hinnangu, leiab varjatud puudused ning aitab mõista, kas küsitav hind on põhjendatud. Soovi korral anname ka maksumishinnangu remonditöödele, mis tuleks puuduste kõrvaldamiseks teha, et kinnisvara seiskord oleks rahuldav.

Meelerahu kodu ostul on hindamatu. Kinnisvara Ostuabi teenuste hinnad algavad korterite puhul 249 €, majade puhul 399 €

Soovitame kinnisvara ostuabi teenuse tellida kindlasti enne broneerimistasu maksmist, kuna broneerimistasusid (üldjuhul ca 3 000 – 5 000 €) tavaliselt ei tagastata. Seda tavaliselt ka juhul, kui alles pärast broneerimistasu maksmist avastate varjatud puudused ja soovite broneeringust loobuda. Seetõttu arvame, et mõnesaja eurone investeering meelerahusse ja kindlustundesse kodu ostul on oma hinda väärt.

Kokkuvõtteks – kinnisvara ostuabi aitab tuvastada probleemid ja varjatud puudused, et ostuotsuse saaks teha informeeritult.

Milliseid tüüpilisi vigu teevad esmakordsed koduostjad?

 • Liiga suur laen. Ettevaatamatult suure laenu võtmine võib põjustada probleeme, kui näiteks euribor või kommunaakulud väliste faktorite mõjul ootamatult kõrgeks tõusevad. 
 • Ei mõelda läbi, millised on (tuleviku)vajadused ja millises piirkonnas soovitakse elada.
 • Sõlmitakse lepinguid ja tasutakse tasusid enne, kui kinnisvara seisukorrast on olemas põhjalik (sõltumatu) ülevaade.

Millele veel tasub kinnisvara ostes mõelda?

Kinnisvara ost on keeruline ja mitmekülge protsess, kus on võimalik lahendada erinevaid protsesse eri viisidel. Näiteks kodu sissemaksel on võimalus tasuda üldjuhul nõutud 20%, Kasutada Kredexi käendust ja maksta sisse näiteks 10% või kasutada sissemakse asemel lisatagatist. Samuti saab sisse maksta rohkem kui 20%. Kõikidel nende otsustel on mõju laenutingimustele ja ka laenumakse suurusele, millega saab tutvuda oma laenupakkumises.

“Lisaks kodulaenu maksele tuleb arvestada ka lisakuludega (elekter, vesi, prügivedu, televisioon ja internet, kindlustus jm), mis kokku on igakuiselt arvestatav väljaminek.”

Mõelge läbi ka oma lähituleviku plaanid (lemmikloomad, perelisa, potentsiaalne kolimine) nii palju kui neid saab hetkel ette mõelda – kas samas kodus saaks elada veel ka näiteks 5 või 10 aasta pärast juhuks, kui turul toimuvad ootamatud muutused ja kinnisvara väärtus ajutiselt langeb?

Kokkuvõtteks esmakordsele koduostjale

Kodu ostmine on suur otsus ja finantskohustus. Kõik, mida saate teha, et end ette valmistada ja oma otsust valideerida, aitab teha parema valiku.

 • Pange paika oma eelarve ja pidage sellest kinni
 • Mõelge läbi, millist tüüpi kinnisvara soovite osta
 • Tehke korralik turu-uuring kasutades selleks kinnisvaraportaale ja teisi veebiressursse. Vahel saab maakleritelt infot ka korterite ja majade kohta, mis pole veel avalikult müügil.
 • Võtke pankadelt võrdlevad laenupakkumised
 • Tutvuge asukoha ja naabruskonna ning selle infrastruktuuriga
 • Kasutage kinnisvara ostuabi teenust

Lisaks sellele uurige järgi ja kasutage lisaressursse, mis võimaldavad kodu soetada soodsamalt ja parematel tingimustel. Mida informeeritumalt ja teadlikumalt kodu ostate, seda meeldivam ja stressivabam on protsess ning seda suurem on võimalus, et tunnete sellest rõõmu pikki aastaid.

Veel kasulikke artikleid kinnisvara teemal:

varjatud-puudused-kinnisvara

Varjatud puuduste varjamine – kas ebapädevus, pinnapealsus või pahatahtlikkus?

27. juunil ilmus Delfi Ärilehes artikkel “Lahendamata probleem. Eestis tegutseb endiselt suur hulk ebapädevaid maaklereid”. Kinnisvara Ostuabi aitab koduostjal vältida varjatud puudustega kodu ostu.

moodulmaja-ostueelne-kontroll

Moodulmaja ostueelne kontroll. Elementmajade ja tehasemajade ostuabi

Moodulmaja ja elementmaja ostu puhul on mõistlik kasutada Kinnisvara ostuabi teenust, et olla kindel ehituskvaliteedis ja vältida maja vastuvõtmist koos varjatud puudustega.

Kinnisvaraportaal

Kinnisvaraportaal - ülevaade Eesti kinnisvaraportaalidest

Kinnisvaraportaalides saavad kokku kv ostjad ja müüjad, et viia kokku unistuste maja või korter oma uue ja õnneliku omanikuga. Et oma valikuringi laiendada, tasub põhjalikult läbi vaadata kõik Eesti turu kinnisvaraportaalid.

Soovite rohkem infot meie teenuste kohta?

Kinnisvara Ostuabiga saate osta või üürida omale uue kodu südamerahu ja kindlusega!

Võta meiega ühendust!

Aitame aru saada, millised vead ja probleemid kaasnevad soetatava kinnisvaraga. Kinnisvara Ostuabi ülevaatuse raport võimaldab teha targa valiku – säästa aega ja raha hilisemate probleemide vältimisega

 • Pärnu mnt 105, Tallinn 11312
 • (+372) 50 63 888
 • info@ehituskaitse.ee
 • Ehituskaitse Büroo OÜ
 • Reg-nr 12055673
 • EEO004131 Omanikujärelevalve
 • EMU000456 Muinsuskaitse
 • EEK001505 Ehitise audit
 • EEH010408 Ehitamine

  jah

  Annan Ehituskaitse Büroo OÜ-le nõusoleku saata minu e-posti aadressile uudiseid meie tegemistest.
  (NB! Oma nõusoleku saad igal ajahetkel tagasi võtta)

  jah

  Olen tutvunud Ehituskaitse Büroo OÜ privaatsuspoliitikaga ja kasutustingimustega *

  ehituskaitse.ee
  Tööribale
  X
  Tasuta konsultatsioon
  Soovid täpsemalt teada, mis on Kinnisvara Ostueelne kontroll?
  Vaata lähemalt