Kinnisvara ostes paneme enamasti kogu info kogumise ja edasiandmise maakleri õlule. Kinnisvaramaakler on aga ekspert kinnisvara vahenduses – ta ei pea ega saagi ehitusest kõike teada, selleks on ehitusvaldkonna inimesed.
Kinnisvaratehingu puhul kinnisvara väärtuse hindamise teenuse kasutamine on kujunenud iseenesest mõistetavaks, aga varjatud vigade tuvastamine on jäänud täiesti tähelepanuta. Aga just varjatud puuduste õigeaegne väljaselgitamine on see, mis hoiab ära nii ootamatud väljaminekud remonttöödele kui hilisemad probleemid ostja ja müüja vahel.
Kinnisvara varjatud puuduste tuvastamise tähtsus on mujal maailmas end juba tõestanud
Näiteks Rootsis on kinnisvara tehniline inspektsioon teostatud hinnanguliselt 75-80% tehingus olevate kinnisvaraobjektide puhul. Erinevalt Eestist on Rootsis kindlustusfirmad need, kes määravad, milline ülevaatus tuleb kinnisvarale teostada. Eestis teatakse ja kasutatakse Kinnisvara Ostuabi teenust tunduvalt vähem – hinnanguliselt alla 1% kõikidest kinnisvaratehingutest. Miks see number meie õitseval kinnisvaraturul endiselt nii väike on?
Suuresti on põhjus selles, et oleme Eestis harjunud kõike ise tegema. Kui vähegi on oskusi ja aega, remondime ja parandame oma kodu perekonnasiseselt. Sama kehtib ka auto või kinnisvara müümise kohta – milleks on vaja spetsialisti abi, kui sellega saab ka ise hakkama? Suhtumine on aga muutumas. Näeme oma töös, et noorem generatsioon ei arva enam, et kõike peab ise tegema või selgeks õppima, ning võtavad Kinnisvara Ostuabi spetsialisti kaasamist iseenesestmõistetavalt.
Ehituskaitse Büroo eesmärk on muuta Eesti kinnisvaraturg reguleerituks ja läbipaistvaks
Hetkel on kinnisvaraturu suurimaks probleemiks paberimajanduse puudulikkus ning väga ebaühtlane ehituskvaliteet. Kõige tüüpilisemaks veaks on korteris remondi käigus seinte eemaldamine.
“See tundub lihtne ja kiire viis, kuidas oma kodu meelepäraseks kujundada, kuid kui seda tööd ei seadustata, on hiljem korterit keeruline müüa.”
Siin tuleb teada, et kui täna on veel enamus olukorrad hiljem lahendatavad, siis päris kõike seadustada ei saagi või on see ebamõistlikult kallis.
Lisaks müügitehingu raskendamisele võivad probleemid tekkida ka kindlustusfirmadega. Kui õnnetusjuhtumi korral ei ole Ehitisregistrisse kantud näiteks korteri või maja tegelikkusele vastavad küttekolded, siis suure tõenäosusega omanikule kahju eest hüvitist ei maksta.
Mida on ühes tüüpilises paneelmaja korteris vaadata, millega maakler, ostja või müüja ise hakkama ei saaks?
Enamus ehituse või kinnisvaraga kokku puutunud inimesed, sh kutselised maaklerid, ilmselt saavadki tüüpkorteri vaatamisega hakkama, aga varjatud puuduste väljatoomisel näitab meie kogemus tegelikult vastupidist. Kui vaadata kasvõi ainuüksi aluspõrandate seisukorda, siis ainult spetsialist oskab näha selle välja vahetamise vajadust ning hinnata selle maksumust.
Kogemus näitab, et reeglina on inimene enne koha peale minemist endale kinnisvara juba kuulutuse peale emotsionaalselt ära müünud – asukoht on sobiv, objekt on piltidel meelepäraselt lavastatud, ruutmeetreid on piisavalt. Tulemuseks on see, et kohale jõudes on kliendil silmaklapid peas ja vigu hakatakse üllatusena avastama alles siis, kui ostutehing on juba tehtud.
Kui vaadata teenuse kasutamist kinnisvara müüja seisukohast, siis müüjad kasutavad meie teenust täna tunduvalt vähem. Kinnisvara omanik, eriti kui ta on seal ise pikalt sees elanud, lähtub kinnisvara hindamisel üldiselt emotsionaalsest tasandist. Tõenäoliselt tundub meile kõigile, et tunneme oma kodu seisukorda läbi ja lõhki ning oskame vead une pealt ette lugeda. Kuid just harjumine ja tuttavlikkus on need, mis panevad meid nähtavaid või varjatud puudusi mitte märkama – need tunduvad meile nii loomuliku elu osana.
Eriti hulluks kisub olukord vanemate majade juures, mida on läbi erinevate aastate ehitatud ja remonditud. Selliste majade puhul ei tea mitte keegi päris täpselt mida, kuidas ja millal on tehtud. Võib ainult aimata, millised ootamatud avastused ja väljaminekud nende majade renoveerimisel ette võivad tulla. Selle pärast ongi Kinnisvara Müügiabi teenuse kasutamine tark otsus mitte ainult ostjale, vaid ka müüjale.
Mida teha, kui müüja kardab või ei luba Kinnisvara Ostuabi spetsialisti kaasata?
Müüjatel on hirm, et Kinnisvara Ostuabi ülevaatuse käigus tulevad välja vead, mis viivad kinnisvara hinna alla või lükkavad ostuhuvilised kiiresti eemale. See ei ole Kinnisvara Ostuabi teenuse eesmärk ega vasta tõele.
Meie spetsialist tuvastab ülevaatuse käigus varjatud vead ja puudused eesmärgiga kaitsta nii ostjat kui müüjat hilisemate probleemide eest. Kui puudused on korrektselt jäädvustatud ja notarilepingus üles loetletud, ei saa ostja hiljem hoone puuduste tõttu esitada pretensioone või minna kohtuteed.
Kinnisvara Ostuabi teenuse ülevaatust läbiviiv spetsialist ei keskendu aga ainult puudustele, vaid toob välja ka asjad, mis on hästi, ja vahel juhtub, et kõik ongi väga hästi! Oleme seisukohal, et ükski kinnisvara ei ole läbinisti halb või hea ning kõiki puudused on parandatavad.
Siinkohal saame ostjat informeerida ka ligikaudsest summast, mis tuleb hoone renoveerimiseks välja käia. See ei tähenda automaatselt, et kinnisvara väärtus väheneb. Hoopis kindlustunne suureneb – ostja teab täpselt, mida ostab, ning müüja teab, mida üle annab.
Nii meil kui maakleril on võimalik müüja hirmu ülevaatuse ees vähendada selgitades, mida Kinnisvara Ostuabi teenus pakub ning kuidas see mõlema osapoole riske vähendab.
Kui palju maksab Kinnisvara Ostuabi teenus?
Alustame sellest, mida klient teada tahab. Kuigi oleme välja töötanud erinevad ülevaatuspaketid vastavalt sellele, mida on kliendil vaja või kasulik teada, siis tegelikult oleme pakettide osas väga paindlikud ning eelistame läheneda igale objektile individuaalselt.
Lisaks uute ja järelturu korterite, majade ning kortermajade kontrollile teostame ka garantiilõpu ülevaatusi. Hinnad algavad 198 eurost ning selle eest saab näiteks 2-toalisele korterile juba väga adekvaatse raporti, kus on välja toodud nii tuvastatud varjatud puudused koos fotojäädvustusega kui ka positiivsed aspektid ning üldine info korteri ja hoone kohta.
Esmase päringu esitamine on väga lihtne – selleks tuleb kodulehel täita päringuvorm oma andmete ja ülevaatust vajava kinnisvara infoga ning seejärel võtab juba meie spetsialist huvilisega ise ühendust, et välja selgitada, mida antud olukorras kõige vajalikum ja kasulikum teada oleks.
Kui soovid enne Kinnisvara Ostuabi spetsialisti poole pöördumist teada, milline on varjatud vigade ja puuduste tuvastamise protsess, millised on tüüpilised peidetud ja kulukamad puudused ning kui palju raha ja aega ühe ülevaatuse raport hiljem kokku võib hoida, soovitame kuulata taskuhäälingu Kinnisvarajutud episoodi ‘’Kuidas veenduda, et ei ostaks kinnisvaraturult põrsast kotis’’, kus Marko Sults Ehituskaitse Büroost avab kuulajale oma aastatepikkuse kogemuse ehitusmaastikul.
Ehituskaitse Büroo seisab selle eest, et kinnisvaraturg oleks reguleeritud ja läbipaistev. Kinnisvara Ostuabi teenuse raportit ei pea kartma. Vastupidi – see annab vajaliku kindlustunde kõigile osapooltele.
Kasutusloa kontroll – kuidas kontrollida kasutusloa kehtivust?
Kõik krundil olevad hooned, mille ehitusalune pind on üle 20 m2, peavad olema kantud ehitisregistrisse. Millal on vaja kasutusluba ja millal piisab kasutusteatisest?
Kinnisvaraportaal - ülevaade Eesti kinnisvaraportaalidest
Kinnisvaraportaalides saavad kokku kv ostjad ja müüjad, et viia kokku unistuste maja või korter oma uue ja õnneliku omanikuga. Et oma valikuringi laiendada, tasub põhjalikult läbi vaadata kõik Eesti turu kinnisvaraportaalid.
Kinnisvara müük – 11 nõuannet kinnisvara edukaks müügiks
Kinnisvara müük on keeruline ja mitmetahuline protsess. Mida toob endaga kaasa kinnisvara müük ja mida peaks oma korteri või maja müümisel silmas pidama? Siin on 11 nõuannet kinnisvara müümisel.